Listopad a prosinec – čas plic a tlustého střeva
Podzimu vládne podle tradiční čínské medicíny element kovu. Kov ovlivňuje plíce a tlusté střevo, přiřazuje se k němu bílá a stříbrná barva, bioklimatický faktor suchost a ostrá chuť.
Plíce kontrolují funkci kůže, otevírání pórů, vylučování potu a pružnost kůže. Naše kůže je také přímé kontaktní místo s okolím a druhými lidmi. Za mnohé kožní onemocnění můžou nejenom špatné stravovací návyky a znečištěné prostředí, ale také komunikační problémy dnešní „vystresované“ doby.
Co se orgánových poruch týče, tak za mnoho kožních nemocí jako např. dermatitídy, ekzémy či alergie projevující se na kůži mohou oslabené plíce či játra. Je hodně důležité zjistit všechny příčiny a změnit jídelníček.
Další velmi důležitou funkci plic je aktivování imunitní energie, která prostupuje celým tělem a balí jej do neviditelného pláště. Tato ochranní energie funguje jako štít před všemi rušivým vlivy bioklimatickými a chemickými, před zářením ale také před nehodami a konflikty. Pro člověka ze Západu je to nepochopitelné, ale pro Číňana je to samozřejmá věc. Z čínského hlediska ( a ne jenom z čínského) totiž nehoda není náhoda, nýbrž přímý důsledek slabé imunitní qi.
Plíce a srdce jsou sídlem ducha a jejich stav je těsně spjatý s fyzickou a duševní kondicí člověka. Nehody, nemoci a konflikty mají svůj původ v negativních činech, slovech či myšlenkách, které zanechaly své stopy také v duši. Důsledkem je oslabení imunitní energie a s tím spojené bolavé zkušenosti. Tyto souvislosti poukazují na vzájemné propojení těla a ducha a ty je neradno podceňovat. Vždyť i moderní západní medicína považuje mnohé nemoci plic a tlustého střeva za psychosomatické.
Tlusté střevo má za úkol zbavovat tělo škodlivin. Číňané říkají: „Co nevyloučí střevo, musí vyloučit kůže.“
Hodně kožních nečistot je způsobených přítomnosti vlhka a horka, které často vzniká z nesprávné výživy, především konzumací hodně mléčných výrobků a cukru, to dohromady spolu pěkně kvasí ,což je ideálním prostředím pro bakterie. Proti nečistotám kůže v mnoha případech pomáhá celozrnná rýže, která odvádí jedy z tlustého střeva.
Element kovu symbolizuje prostor a expanzi. Poznání pravé podstaty prostoru, zkušenost, že je duch neohraničen a že nemůže být zničen, působí proti pocitu strachu, existenční nejistotě a lpění na tělesnu a materiálnu a zároveň je zdrojem nekonečné radosti.
Právě prostor a expanze jsou nevyhnutelné pro zdravou funkci plic. Je-li člověk emočně zatížen, trpí strachem či smutkem, který zraňuje plíce. Dýchání je slabé, horní polovina těla svěšená. Když se cítíme být napadeni, ale neumíme zacházet s vlastní agresí, jsou ramena a trup napjaté, čímž se snižuje kapacita plic. Smutky a nespravedlnost vedou k potlačenému hněvu a obě emoce jak smutek, tak hněv poškozují element kovu a již v dětském věku mohou vyvolat onemocnění plic a tlustého střeva.
Dech, který náleží plicím, symbolizuje přijímání, vpouštění dovnitř a také vydávání a odpoutání se. Pokud je schopnost přijímání a vydávání porušena má to v duchovní oblasti následky v jednání s druhými lidmi. Projeví se nerovnováha v elementu kovu. Na jedné straně je porušené spojení s universem naším domovem, které nám má poskytovat důvěru, že jsme neustále se vším zajedno a každé odloučení je jen iluze, na druhé straně je porucha spojení s ostatními lidmi. To se může projevit v izolaci a odtaženosti od ostatních.
Porucha v rovnováze elementu kovu se může projevit i v přehnaném sklonu k čištění a hygieně. Pokud mají plíce a tlusté střevo málo energie, aby mohli dobře vylučovat, pak je velká touha po očištění alespoň zvenku.
Kovu jsou přirazeny také čich a instinkt a smysl pro spravedlnost.
Bioklimatickým faktorem podzimu je suchost a ta poškozuje zejména plíce a tlusté střevo. U nás se tím myslí suchý vzduch, např. v kanceláři, čistírnách, přeplněných obchodech….
Zkuste si proto doma preventivně nainstalovat na topení nádobku s vodou nebo fontánku.
Dle učení Feng Shui má tekoucí voda kromě zvlhčujícího efektu také schopnost udržet qi v pohybu a tím přináší do domu peníze. Tak to stojí za to zkusit, ne?
Jak poznat problémy s tlustým střevem a plícemi?
Naše tělo vysílá varovné signály ještě dlouho předtím, než dojde k závažnému poškození našich životně důležitých orgánů. Na potíže s tlustým střevem a plícemi nás upozorňuje např.:
- veškerá onemocnění dýchacích cest
- rýma, kašel, zahlenění
- astma, alergie
- kožní potíže, ekzém
- zánět středního ucha
- plynatost
- bolesti břicha
- zácpa nebo naopak průjem
- výskyt střevních parazitů
- podvýživa
- potažený jazyk
- zápach z úst
Ostrá chuť, která především na podzim prospívá plicím, otevírá povrch těla, ovlivňuje pohyb qi směrem ven, prostupuje tak tělem a uvolňuje stagnace. Avšak všechno s mírou, když to přeženeme, tak naopak stav plic a tlustého střeva naopak zhoršíme. Třeba je vysušíme a přivodíme si suchý kašel nebo si způsobíme zácpu.
Ostrá chuť je většinou teplá a hraje velkou úlohu v léčbě nachlazení, které jsou na podzim docela časté. Pokud cítíte, že na vás „něco leze“ zkuste si uvařit zázvorový čaj nebo si dejte svařené víno. K jídlu se doporučuje pokrm, který uvede do chodu plíce a zvýší tak imunitu tj. pokrm s pórkem, cibulí či ostrým kořením.
Dále jsou na podzim vhodné potraviny:
Obiloviny : oves, rýže
Zelenina: jarní cibulka, pórek, křen, syrová cibule, řeřicha, ředkvička, bílá ředkev, chřest, dále jen všechno bíle- což je barvou kovu. Blahodárně na naše střeva působí kvašená zelenina, která je pročišťuje a pomáhá obnovit přirozenou střevní mikroflóru.
Bylinky a koření: anýz, bazalka, saturejka, zázvor, kardamon, muškát, koriander, masala, kmín, bobkový list, hřebíček, tymián, oregáno, rozmarýn, pažitka, hořčice, lékořice, kopr, česnek, chilli, pepř, kari, Pro léčbu střev se hodí lněné semínko, které hojí zanícená místa a usnadňuje potravě její průchod.
Maso: jelen, bažant, srnec, prase
Nápoje: yogi čaj, rýžové víno, grog, svařák, mátový čaj
Co ještě můžeme udělat pro zdraví svého tlustého střeva a plic?
S vnitřním úklidem nám pomůže také úklid vnější – začneme třeba tím, že vyházíme všechny staré a nepotřebné věci, které můžeme darovat někomu, kdo je rád využije.
Vyhodíme černé spodní prádlo a nahradíme ho hřejivými barvami – červenou (při zácpě), oranžovou a žlutou.
Mezi vhodné relaxační aktivity patří procházky, běh, dechová a protahovací cvičení, cviky na bříško. Můžeme si dopřát také masáže (nejlépe vnitřních orgánů) a lymfodrenáž.